על גל אוחובסקי והעצומה: חלק שלישי – הנוער הגאה

הפוסט הזה הוא החלק האחרון בסדרה של שלושה פוסטים. לחלק הראשון לחצו כאן. לחלק השני לחצו כאן.

בפוסט הזה אני רוצה לשאול האם נבחנו על העץ הנכון.

קצת על האדם שאליו ממוענת העצומה

יניב ויצמן הינו חבר מועצת עירית תל אביב מטעם רשימת רוב העיר, ונושא את תפקיד "יועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה" (התפקיד שאותו מילא בעבר איתי פנקס). במסגרת תפקיד זה, ויצמן הינו אחראי על ארגון מצעד הגאווה, כמו גם על חלוקת המשאבים שמקבלת הקהילה מהעיריה, בתוך הקהילה. בנוסף לזאת, ויצמן הינו יו"ר ומקים איגי (ארגון נוער גאה), ארגון אשר נולד בעקבות פרישתו מניהול קבוצת הנוער באגודת הלהט"ב.

הנה כמה בעיות, בקצרה (אבל באמת בקצרה – אני לא נכנסת לנושא חלוקת המשאבים בקהילה ולמצעד הגאווה, כי אז זה יהיה פוסט שלם):

 1. ויצמן הינו אחד היוזמים והמשווקים של פרוייקט התיירות הגאה, בחסות עירית תל אביב.
 2. למרות שויצמן היה "המועמד ההומו" של רשימת רוב העיר, נרשמה תחושת אכזבה מרה בקרב קהל בוחריו כאשר, בתגובה לרדיפות שהתבצעו בגן העצמאות על ידי פקחי הקהילה, הוא הצהיר שהוא מתנגד לסקס בגן העצמאות (וכדאי להסתכל על הטוקבקים).
 3. ויצמן גם יצא נגד הבלט"ות הרדיקליות סמוך למצעד הגאווה. מאוחר יותר הוא התרצה, ופרסם הודעה לקהילה, הקוראת להמנע מאלימות, בשיתוף עם יואב גולדרינג, חבר מועצת העיריה באופוזיציה מטעם עיר לכולנו (אז בעצם הכל בסדר, לא?).
 4. ניגוד אינטרסים (או שמא סמיכות אינטרסים?) ידועה פחות-או-יותר בקרב הקהילה, הוא שבמקביל לניהול איגי, ויצמן הוא גם בעל חברת טינק, הידועה בעיקר בניצול עבודה של בני/ות נוער.

על העצומה עצמה, אגב, ויצמן לא הגיב או התבטא. אבל עובדה ידועה היא שאוחובסקי הוא בין מקורביו. אי לכך, לדעתי ישנו ספק גדול האם היא אכן תביא לתגובה מצידו.

איגי והנוער

קודם כל, אני רוצה להגיד להבהיר שלמרות הביקורת שלמטה, יש לי המון הערכה לאיגי, ובעיקר למתנדבות/ים המקסימות שמתחזקות אותו. יש בעיני פער של שמים וארץ בין אופן ההתנהלות של איגי כארגון לבין הא/נשים המקסימות שנמצאות בו. על כן, אין בכתוב כדי לצאת נגד מי מהמתנדבות/ים או הפועלות/ים בארגון.

הדבר הראשון שצריך להגיד – ארגון הנוער הגאה מנוהל על ידי מבוגרים. הפעילות המרכזית של הארגון הוא מתן תמיכה לנוער להטב"ק, והם עושים זאת בעזרת קבוצות תמיכה ומועדוני נוער. המבנה הוא מבנה היררכי, שבראשו עומדים בעלי התפקידים של איגי (חלקם עובדים בתשלום). גם שווה לציין, סתם בשביל סיבור האוזן, שאיגי הוא גם הארגון הגאה הגדול ביותר בארץ – הן מבחינת פריסה, והן מבחינת תקציב.

סיפוק תמיכה לנוער מידי מבוגרים הוא נושא נרחב, שנוגע באופן עמוק לדיכוי נוער בחברה שלנו. אין לי את הידע או את המשאבים לרדת לעומק הנושא הזה כרגע, אבל בקצרה: קבוצת תמיכה לנוער בעלת מבנה היררכי שבו עומדים המבוגרים, יוצרת תחושה שהמבוגרים הינם חכמים יותר, יודעים יותר טוב, שהנוער אינו אחראי ואינו מסוגל לדאוג לעצמו. כל המבנה ההיררכי של איגי תומך בנקודת המוצא הזאת, שכן הנוער של ארגון הנוער אינו שותף לקבלת החלטות, קביעת מסרים, דרכי התארגנות, פתיחת קבוצות וכל החלטה אחרת בעלת משקל בארגון. הלכה למעשה, איגי אינו ארגון של הנוער, אלא ארגון של המבוגרים-בעלי-הכוונות-הטובות, למען הנוער.

שלושה מעשים שהיו, כך היו

 1. לאחר הרצח, החליטה אחת הנערות בקהילה לארגן עצרת/הפגנה ביום שלישי, עצרת שאליה התכוונו להצטרף "ראשי הקהילה". נכון ליום ראשון בבוקר, העצרת המרכזית אמורה היתה להתקיים ביום שלישי בערב. בראשון בערב, הגרסה כבר השתנתה – העצרת בשלישי "התבטלה", והעצרת המרכזית תתקיים ביום שבת. למזלה של אותה נערה, היא פתחה אירוע פייסבוק. היא התעקשה על העצרת שלה בשלישי, והתוצאה היתה עצרת מקסימה של הנוער למען הנוער (ותודה לראשי הקהילה).
 2. לפני כשנה, התחלנו לעבוד, ליטל וינבאום ואנוכי, על הקמת קבוצת לנוער ביסקסואלי ופאנסקסואלי במסגרת איגי. למרות מאמצים כבירים מצידנו, ההקמה נמשכה זמן ארוך הרבה יותר מהסביר, מה שגרם לליטל לפרוש באמצע התהליך. מאז שהוקמה הקבוצה (בסביבות נובמבר 2009), התקיימו רק 2-3 מפגשים, וכעת נראה שהקבוצה נמצאת במוות קליני. באופן אירוני, הקבוצה כן נוכחת בתוך הפלייר היפה באנגלית שנותנים איגי לתורמים מחו"ל. מסתבר שאנחנו טובים/ות מספיק כדי להתהדר בנו, אבל לא מספיק כדי להשקיע בנו משאבים של ממש.
 3. במקביל להקמת הקבוצה באיגי, הציע נער ביסקסואל מהקהילה להקים קבוצת נוער בי/פאן על ידי הנוער. הרעיון שלו היה מפגשים בבתים של א/נשים והנחיה מתחלפת. אך עם הקמת הקבוצה באיגי וגוויעתה, גם היוזמה הזאת נעלמה.
 4. באחד הפאנלים בכנס סקס אחר דיברה נערה מקסימה מתכנית השגרירים של איגי (תכנית שבמסגרתה, למיטב הבנתי, נשלחות/ים נציגות/ים נוער איגי לחו"ל למטרת גיוס תרומות). במסגרת הדיון שנערך לאחר הפאנל, היא הזכירה שהיא מרגישה שמזלזלים בה משום שהיא נערה.

מה יוצא?

אני תוהה, האם איגי, ויניב ויצמן בראשה, הם הגורמים המתאימים לשינוי חברתי ו/או קהילתי כמו שדורשת העצומה? אוסף הסיפורים והמידע גורם לי לפקפק בכך.

ועכשיו אני רוצה פוסט רביעי – פוסט שעוד לא נכתב, ושאני כבר לא אכתוב. הוא צריך להכתב בידי הנוער, החזק, המהמם, והפעיל שיש לנו. הפוסט צריך להקרא (ולהסביר לנו למה):

הנוער צריך ארגון משל עצמו

עדכון מתאריך 12.8.2010:

אז, יניב ויצמן פרסם אתמול תגובה על העצומה, בה הוא כותב:

השאלה אינה האאוטינג שעשה או לא עשה גל אוחובסקי לזמר זה או אחר, אלא הצורך לספק לנוער מודלים בריאים לחיים מחוץ לארון החשוך. ולא, לא אדיח את גל מנשיאות ארגון הנוער הגאה

מפתיע מישהי/ו? לא אותי.

8 תגובות בנושא “על גל אוחובסקי והעצומה: חלק שלישי – הנוער הגאה

 1. מטרת תכנית השגרירים של איגי היא לא לשלוח נציגים למטרת גיוס תרומות, אלא יותר הסברה בשיתוף עם חוש"ן.
  ציטוט מכאן: http://bit.ly/cY4iG9
  "השגרירים של איגי זה פרוייקט חדש של ארגון הנוער הגאה… שמועבר בשיתוף פעולה.. עם חוש"ן והמרכז הגאה בת"א."
  מדובר בנוער אקטיביסטי מכל רחבי הארגון, מכל רחבי הארץ שרוצה לעשות קצת יותר למען הקהילה, ואנחנו מריצים פרוייקטים שונים. הפרוייקט העיקרי שעליו אנחנו עובדים עכשיו הוא פרוייקט ההסברה.
  כמו שיש את המתנדבים של חוש"ן שהם בני 23 ומעלה שמרצים לבתי ספר ומתנ"סים על מה שעבר עליהם בזמן שהיו נערים ונערות, אז אנחנו מביאים נערים ונערותך שיסבירו לקהל של בני נוער מה שעובר עליהם ברגע זה ממש.
  חברי הקבוצה עוברים בימים אלה ממש סמינר של חוש"ן ומקבלים הכשרה מחוש"ן והתפקיד שלי בתור מדריך חברתי, יחד עם שותפתי (סיוון בן-עמי המדהימה) – אנחנו שם כדי לדאוג לחברי קבוצת השגרירים לזה שיהיה להם הרבה פאן בפרוייקט הזה, עושים להם פעולות מגוונות כדי שתהיה הקבוצה חברתית לכל דבר."

  בתור 'חניך' באיגי, אני מסכים עם הרעיון הכללי לפיו עדיף שארגון למען נוער לא ינוהל על ידי מבוגרים "שיודעים מה טוב בשבילם". זאת מכמה סיבות: אחת הטענות נגד איגי היא שהמדריכים עלולים לכוון את החניכים לכיוון מסוים, לכיוון ההומוסקסואלי, ליתר דיוק. כשמדובר בנוער למען נוער, קשה לומר שיש מי ש-'מסית'. אני יכול לומר שאני הייתי מסוגל להזדהות יותר עם הארגון אם הוא היה מנוהל על ידי נוער. זו לא הנהלה כל כך מסובכת. בסך הכל מדובר רוב הזמן רק בפגישות משותפות. אני יכול לומר שכששמעתי על "הצבעים שלנו" כשהייתי צעיר מאוד, רציתי להיות חלק מזה, והצטערתי מאוד כשגיליתי שהתנועה הפסיקה את פעולתה.

  1. "השגרירים של איגי" היא בעיני תכנית בעייתית בכמה רמות:

   ראשית, למרות ההצהרות היפות, ניתן להניח שלכל הפחות, הביקורים האלה לא בדיוק פוגעים בתרומות לאיגי ולחוש"ן. בפאנל בסקס אחר, הבנתי שהנוער של השגרירים מדבר בפני תורמים פוטנציאלים, אבל יכול להיות שרק דמיינתי. בכל מקרה, אם זה נכון, הרי ששוב יש לנו פה ניצול של עבודת קטינות/ים.

   שנית, ללא שום ספק, השגרירים של איגי היא אחת מתכניות ההוורדה של הכיבוש (כלומר, הסבת תשומת הלב מהכיבוש והאפרטהייד הישראלי על ידי יצירת דימוי ליברלי של ישראל עבור הקהילה הגאה בחו"ל). וכך גם אמר ויצמן בכתבה על טינק שקישרתי אליה למעלה: "הפנטזיה שלי היא שמשרד החוץ ישתמש בבני נוער לעבודת הסברה. הם מקושרים באתרים הבינלאומיים ויכולים להיות כח אדיר בשינוי התדמית הבינלאומית של ישראל". אגב, שים לב למילים "ישתמש בבני נוער". אאוץ'.

   שלישית, בפירוש יש כאן פן נוסף של "חינוך הנוער לערכים", דבר בעייתי הן כי הוא מחזק את ההיררכיה בין מבוגרים לנוער בתוך איגי (ובכלל), והן בגלל שהערכים האלה הם ערכים ציוניים (כלומר, של הוורדת הכיבוש וגו').

   לגבי ארגון של הנוער – אני באמת מחכה שמישהי/ו תרים את הכפפה (לצערי אני כבר גדולה מדי…)

   1. בתור חניך באיגי מהפריפריה אני יכול להרחיב עוד יותר על העניין. כן, יש תחושה של לגיטימציה של הכיבוש באיגי. בייחוד כשאני מודע לאנשים שיצאו בשם הארגון לשווק את ישראל בחו"ל. למען האמת, חלק מהבעיה שאני רואה באיגי היא שהוא נורמטיבי מדי.
    מה שיפה בקהילה הלהטבא"קית לטעמי הוא שהיא לא נתונה לנורמות חברתיות אם היא רואה אותן כשליליות. כל זה כמובן שייך לעבר כשמחנכים להטבא"קים צעירים לנורמטיביות.

    להטבאק"ים דתיים כבר לא נאלצים להתמודד עם המציאות, הם יכולים להישאר "דתיים" כיוון שיש מי שנותן להם גב – הארגון מקבל אותם, הוא נותן להם מקום להרגיש שייכים. במבט ראשון זה נראה חיובי אבל במבט שני התוצאה שניתן לראות כבר עכשיו היא הצפה של להטבא"קים דתיים, ושל אחרים שמעולם לא הרגישו צורך לבחון מחדש את הנורמות החברתיות המקובלות, כי קיבלו אותם גם ללא המחשבה האישית הזאת שלהם. בטווח הארוך לדעתי זה עושה יותר נזק מתועלת לקהילה. בכך אני רואה את איגי כארגון שברמה גבוהה מאוד אחראי לדקדנס של הקהילה הלהטבא"קית. מקהילה מחתרתית ועצמאית, היא הופכת לפלסטלינה לשימוש החברה ההטרונורמטיבית – משהו שאפשר לעצב איך שאתה רוצה, ולהציג לעולם ובכך להצדיק מה שעולה לך בראש.

    כן. התכנית הזאת שבה שולחים בני-נוער לחו"ל על מנת להסתיר את הזוועות שמבצעת ישראל משתמשת בבני הנוער. היא משתמשת במשיכה לחו"ל, היא משתמשת ברגשות הלאומניים הנאיביים של נערים שגדלים בישראל ואמנם מוכנים לוותר על ההטרוסקסואליות אבל עדיין לא מסוגלים לוותר על ערכים קלוקלים אחרים שעליהם חונכו, כדי ליצור מבוגרים נורמטיביים, מתאימים יותר. התוצאה הזו היא כשלעצמה בעייתית, גם אם לא לוקחים בחשבון את המשך זמן העוולות מצד ישראל כתוצאה מעיוור התושבים מחו"ל.

    החברה הנורמטיבית מצאה דרך חדשה להרוג את המתנגדים מבפנים – היא כבר לא מתעללת בהם באופן ישיר, היא רק גורמת להם להרגיש שהם מתקבלים כדי שיהיו אסירי תודה ויטמיעו את עצמם בחברה. הקהילה, לצערי, משתפת פעולה עם בליעתה בתוך החברה הנורמטיבית, ואיגי הוא אחד הארגונים שמייצג את התהליך המצער. קשה לראות מהצד את הקהילה הלהטבאק"ית מתפוררת מיוזמתה.

  1. מטעה יקר/ה,

   בדקתי את הנושא, ושני מקורות יודעי דבר מסרו לי כך:

   קודם כל, אין לדעת מה התקציב של איגי, שכן הם לא נוהגים שקיפות תקציבית. עם זאת, אמר לי מקור א': "הבית הפתוח עד שנת 2008 ובשנת 2008 היה הגוף העשיר ביותר בקהילה (עם מחזור פעילות של בין מליון ל-4 מיליון ש"ח, 5 נושאי שכר וכו').
   בשנת 2009 התיימר להשיג יותר תקציב מכל ארגון אחר, ולראייה התחיל את השנה עם כ-5 עובדים בשכר. היום לדעתי עובדים בו רק 3 עובדים בשכר (מנכ"ל, רכז ומשרה נוספת מתחלקת בין מדריכי הנוער).

   כיום באמת אי אפשר לדעת היכן עומדים הדברים. אבל הנטייה שלי היא להאמין שדווקא לאיגי יש הכי הרבה כסף בבנק, בהתחשב בעובדה שהוא מקבל תמיכה משמעותית (מעל 50 אלף ש"ח בשנה) מעתא"י, תמיכה נוספת מכל אחת מהמועצות האיזוריות בהן פועלת קבוצה, ובכירים באיגי משוטטים במסעות גיוס כספים לחול כל שני וחמישי."

   מוסיף מקור ב': "ארגון איגי מפעיל 15 סניפים ו26 קבוצות נוער ברחבי הארץ ונחשב לארגון הלהט"בי הגדול ביותר כרגע. הוא מוכר רשמית על ידי משרד החינוך ונתמך בין היתר על ידי 6 עיריות, ביניהן תל אביב והרצליה. תמיכה נוספת מגיעה, לפי המידע שהם מוסרים, משיתופי פעולה עם על"ם, החברה למתנ"סים ועוד.

   אם מדברים על גודל ופריסה, איזה אירגון בלטהקי בישראל מחיזיק 15 סניפים ו 26 קבוצות ברחבי הארץ חוץ מאיגי? מי שטוען שאיגי אינו הארגון הגדול מבחינת פריסה (ואני מדבר על אירגון אחד ששולט בכל הסניפים לעומת האגודה בת"א, הבית הפתוח בי-ם, האגודה בבאר שבע שמנוהלת אחרת וכו'), שיואיל לנקוב בשם הארגון הגדול לדעתו".

 2. נאה דרשת, שירי. אני אוהבת את בלט"ה במקום להט"ב! את המצאת?

  אני מרגישה חובה הוגנת לספר משהו חיובי על יניב ויצמן שבמקרה קרה לי איתו (ולנורה גרינברג). כשהכתב המזעזע של אחד המקומונים המזעזעים של ידיעות אחרונות בת"א כתב משהו טרספובי בטירוף על דנה אינטרנשיונל, הוא בא עם נורה ואיתי לפגישה עם הכתב והעורך של העיתון והיה מאד אסרטיבי לטובתנו. אני מעריךה את זה. כמובן, זה לא מבטל שום דבר מהביקורת המאד מאד מוצדקת עליו, רק מוסיף משהו פחות מדכא :)

  בקשר לציטוט שלו בסוף (תגובתו על העצומה): שוב האישיו הוא כן-ארון-לא-ארון של דומואים. נמאס כבר. מודל של חיים מחוץ לארון? זה קל הרבה יותר כשאתה לבן ועשיר ועובד בתעשייה שלא מענישה הומואים. נסו להיות נער מזרחי שעובד בתחנת דלק ונראה אתכם אז יוצאים מהארון, טמבלים. סליחה, זה מרתיח אותי. וכמובן גל אוחובסקי בהיותו מה שהוא יכול לשמש מודל ריאלי לחיים לאחוז כה קטן מהנוער שזה עצוב. כמו כן איזה מין מודל חיובי הוא כשהוא מוציא מהארון ככה? פיכסה.

  1. מסכימה, ותודה יקירי :)))

   לגבי יניב ויצמן – זה לא שהוא מפלצת, חלילה. הוא גם עושה המון טוב למען הקהילה, ואני מאמינה שגם הכוונות שלו טובות (גם אם פעמים רבות אני לא מסכימה עם הדרך). מה שכתבת זו דוגמה טובה לדברים הטובים שהוא עושה.

   בלט"ה – אני חושבת שחשבתי על זה לבד באיזשהו שלב, אבל גם עוד כמה א/נשים במקביל. אני לא ממש יכולה לתבוע על זה זכויות יוצרת. בכל מקרה, את מוזמנת לאמץ :)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s