ציטוט של ליסה דיימונד: האם ביסקסואליות היא שלב?

ד"ר ליסה דיימונד המהממת-עד-מאוד התראיינה ל-NPR, וכך אמרה כשנשאלה "האם ביסקסואליות היא רק שלב?"

זה מענין, כי רוב רובם של מעברי הזהות שראיתי במחקר שלי [מחקר אורך של 13 שנה על מיניות של נשים] היו מעברים אל ביסקסואליות וזהויות לא מוגדרות מאשר אל זהויות לסביות. במלים אחרות, אם היתה מגמה אחת גדולה, היא היתה אל עבר זהויות שאיפשרו משיכה לשני המינים [הטעות המגדרית במקור]. וככל שאישה היתה בחוץ זמן רב יותר וחיה את חייה, כך גדלה הסבירות שהיא תכיר במשיכה לשני המינים [כנ"ל]. אז זה סותר את האמונה שביסקסואליות היא רק שלב, כי אם זה אכן היה שלב, היינו מוצאות נשים נעות לעבר או זהות לסבית או זהות הטרוסקסואלית. אבל למעשה אנו מוצאות את ההפך. שמונים אחוז ממעברי הזהות שאני ראיתי בשלוש-עשרה שנות המחקר שלי היו מעברים אל ביסקסואליות וזהויות לא מוגדות, מזהויות לסביות והטרוסקסואליות.

אז בבירור יש כאן תנועה אל עבר חוסר-בלעדיות ולא התרחקות ממנה. ושוב, זה גם מתאים למידע שאספתי מתרבויות שונות. בכל מחקר מייצג גדול שנעשה, הקבוצה הגדולה ביותר של זהות לא-הטרוסקסואלית היא של א/נשים שמתארות עצמן כהטרוסקסואליות, אך לא לחלוטין. כך שהטווח הביסקסואלי של הסקאלה הוא למעשה האיזור המאוכלס ביותר של סקאלת קינסי. משך שנים הנחנו שהרוב הגדול של א/נשים לא הטרוסקסואליות הן/ם הומואים ולסביות באופן בלעדי, ושהקטגוריות האחרות היו ממש ממש קטנות. טעינו בגדול. הקטגוריות הבלעדיות הן למעשה הקטנות ביותר, והטווחים הביסקסואלים הם למעשה הגדולים ביותר.

כפרעליה!

2 תגובות בנושא “ציטוט של ליסה דיימונד: האם ביסקסואליות היא שלב?

  1. כפרה אינדיד, אם כי כדאי לשים לב שהיא עדין משמרת היטב את האבחנות הפרה-קוויריות בין הטרוסקסואליות ולסביות.

    כלומר, הסיפור שמספרת ג'ודית בטלר על הזהות ההטרוסקסואלית שנוצרת ממלנכוליה על אפשרויות בלט"ה-יות מודחקות, שמשמשות ממש כאבני הבנין שלה, ולכן מתמוססת הדיכוטומיה בין הקצוות הטרו-הומו – לא מהדהד כאן בכלל, וחבל. דווקא הטיעון של ג'ודית מאכלס הרבה יותר א/נשים בקטגוריות לא אקסקלוסיביות, שיכולות להיחשב פאן/בי.

    כמובן שהמסמוס של הדיכוטומיה הטרו-לסבו יכול להיות מושג בשלל טכניקות, המלנכוליה של ג'ודית היא רק אחת מהן. מה שחשוב הוא לפרק את הדיכוטומיה הזו, כדי להראות איך אפשרויות תשוקתיות מודרות, כדי לייצר ולשמר את מערכת המגדר ההיררכי כפי שהיא.

    1. אני מסכימה עם הטענה שלך, וגם לי הפריע שהיא קצת בינארית. אבל מאידך, אני חושבת שהבעייתיות כאן נובעת יותר מהדיסציפלינה, פחות מהתיאוריה. קשה יותר לעשות מחקר סוציולוגי שמתבסס על המלנכוליה של באטלר, ובכל מקרה לימודי החברה נוטים להיות שמרנים יותר בעניניים האלה, וגם מעודכנים פחות. משהו שחסר לדעתי בכתבה (את המחקר עצמו לצערי עוד לא קראתי) זה ההזדהויות השונות (או חוסר ההזדהויות) של הנשים, ומדוע הן בחרו להגדיר עצמן כך. תיאורים כאלה, לדעתי, היו עוזרים למחקר לצאת מהבינאריות שלו.

      אבל כן, מחקר כזה מייצר ביסקסואליות כאופציה שלישית ולא כקשת של אפשרויות רבות, וזה באמת חבל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s