פוסט קצר ליום שישי: 60 שניות על ביסקסואליות וזכויות בעלי חיים

את הטקסט הבא כתבתי בתגובה ללוריין האצ'ינס, אשר שלחה את הלינק הזה לרשימת התפוצה Academic_bi, בצירוף תלונה על החיבור שנעשה בכתבה בין ביסקסואליות לבעלי חיים. סילחו על לי ההתנסחויות האקדמיות – זו רשימת תפוצה אקדמית…

לוריין,

תודה רבה על הלינק. עוד לא הספקתי לקרוא את הכתבה, אבל בעיני החיבור שנעשה שם בין בעלי חיים לביסקסואליות הוא מרתק עבור פרוייקט-המחשבה הקטן שלי: מציאת הקשרים בין דיכוי בעלי חיים לדיכוי ביפובי.

אם לתאר זאת בקצרה, דומה שהן ביסקסואליות/ים והן בעלי חיים נתפשות כ"צורות חיים נמוכות" ולכן נשללת מהן סוכנות מוסרית על ידי החברה. היות שסוכנות מוסרית (כלומר, רציונליות) היא אחת מאבני-הפינה של המחשבה הליברלית (דרישה של זכויות בשיח ליברלי תמיד מתבססת על הנחה של רציונליות וסוכנות מוסרית), התפישות האלו מהוות בסיס, ותורמות הן לדיכוי בעלי חיים והן לדיכוי של בני/ות אנוש ביסקסואליות/ים.

ביסקסואליות מקושרת לבעלי חיים בדרכים רבות בתרבות שלנו. עוד דוגמאות יכולות להיות שיח פסיכואנליטי מוקדם, שמתאר ביסקסואליות כ"פרימיטיבית" (כולל קשר ל"פרימטים" אמיתיים – קופים), תחום הביולוגיה, שמחבר בין אינטרסקסואליות (אשר מתוארת כ"ביסקסואליות" פיזית) לבין שלבי התפתחות אבולוציונים "נמוכים", הקשר התרבותי בין ביסקסואליות ל"פראיות" (כלומר, כקשורה לטבע ולבעלי חיים), ועוד דוגמאות רבות אחרות, שקצרה היריעה מלפרטן.

סולידריות,

שירי

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s