אשכול התירוצים להדרת ביסקסואליות

היום מתחיל כנס זהירות מהמרווח בירושלים, כנס "להטבאק"י" בן שלושה ימים, אשר בניגוד לשמו המבטיח, אינו כולל השנה אף לא הרצאה אחת בנושא ביסקסואליות (וגם לא בנושא א-מיניות, אגב, לענין ה-א' בראשי התיבות).

לכבוד הכנס – לא רק הוא, אלא גם רבים אחרים (סקס אחר, מגדר בשטח, כנס חוש"ן לכבוד יום הבנ"ה, סדרת מפגשי "עיצוב מדיניות פמיניסטית", מצעדי הגאווה השונים, וכו' וכו') – החלטתי לכתוב אשכול תירוצים חגיגי: רשימת "סיבות נפוצות" שבגללן, אפעס, ביסקסואליות/ים לעולם אינן/ם מגיעות/ים אל הבמה. קרדיט לבלוגרית נעמה כרמי על הפוסט ילקוט התירוצים, ששימש השראה לרשימה שלי.

"מסרב להיות מושתק, ביסקסואל ונאבק"
 1. נורא נורא חשוב לנו להכליל ביסקסואליות/ים (תרגום: נורא נורא חשוב לנו להעמיד פנים ששמנו עליכן/ם זין).
 2. לא הוגשו מספיק הצעות בנושא (תרגום: גם בנושא טרנסג'נדריות/אינטרסקס/הומולאומיות/פונדקאות/הוסיפו כיד הדמיון הטובה עליכן/ם, לא הגישו מספיק הרצאות – אבל אחריהן/ם דווקא כן רדפנו).
 3. אין מספיק א/נשים שיודעות/ים לדבר על ביסקסואליות (תרגום: אנחנו מכירים רק אחת ולא טרחנו לברר אם יש עוד).
 4. כבר היתה הרצאה בנושא בשנה שעברה/לפני שנתיים/מתישהו במהלך ההיסטוריה (תרגום: גם בנושא הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים, פמיניזם וכו' היו הרצאות בשנים קודמות, אבל בניגוד לביסקסואליות, אלה דווקא נושאים חשובים).
 5. דווקא יש דוברות/ים ביסקסואליות/ים (תרגום: הן/ם לא ידברו על הנושא ולא יזכירו אותו, אבל אנחנו נדע את זה בלב).
 6. אולי זה לא נראה ככה, אבל בעצם ידברו על זה בכנס (תרגום: בין לבין ההרצאות, אולי בשאלות מהקהל, אולי בהערות בינים בהרצאות. על מה אתן/ם מתלוננות/ים? זה ממש אחלה).
 7. למה לא פניתן/ם מבעוד מועד? (דווקא פנינו, למרות שזה לא התפקיד שלנו). למה לא עודדתן/ם הגשת הצעות ומחקר בתחום? (דווקא עודדנו, למרות שזה לא התפקיד שלנו). למה לא הצטרפתן/ם לארגון הכנס? (דווקא הצענו עזרה למארגנות/ים, למרות שזה לא התפקיד שלנו). (תרגום: ההדרה הזאת היא בעצם אשמתכן/ם).
 8. הרצאה אחת בכנס של שלושה ימים זה יצוג מאוד מכובד (תרגום: תגידו תודה שבכלל הכנסנו אתכן/ם).
 9. היו ביסקסואליות/ים בועדה המארגנת של הכנס (תרגום: הן/ם לא קידמו את הנושא ולא דיברו עליו, אבל חשבנו על זה בלב).
 10. אנחנו לא בוחרות/ים את ההרצאות לפי זהויות, אלא לפי נושאים (תרגום: זה סתם "במקרה" שהנושאים שכן חשובים/מעניינים מספיק לקבל במה לא כוללים ביסקסואליות).
 11. היו יותר מדי תכנים חשובים ונאלצנו לצמצם (תרגום: לא היה מספיק חשוב לנו לכלול ביסקסואליות).
 12. לא מבינות/ים מה אתן/ם רוצות מאיתנו. בשביל מה בכלל צריך לכלול את הנושא הזה? (תרגום: לכו להזדיין).

לכולן/ם תמיד יש תירוצים ממש ממש טובים למה "הפעם לא", או למה "לא עכשיו, אבל בפעם הבאה". אני אפילו מוכנה להודות שהרבה פעמים מארגני/ות הכנסים גם מאמינות/ים לתירוצים של עצמן/ם. הן/ם משקיעות הרבה מאוד אנרגיה בהפקה וארגון של הכנס, ומצפות (בצדק) לקבל על כך הערכה ותודה. אבל כשהכנס שאת/ה מארגנ/ת מבצע הדרה מבנית של ביסקסואליות/ים, לא ניתן (וגם לא צריך) לעבור על זה בשתיקה. ביסקסואליות/ים, להזכיר, הן/ם קבוצת הלהט"ב הגדולה ביותר (כן, כן). וגם אם זה לא היה כך, עדין על מארגני/ות כנסים החובה לדאוג ליצוג ראוי ומכבד עבור כל זהויות הלהטבא"ק, ולא רק עבור השתיים הראשונות (תודה רבה).

על כל חשיבותם ומהממותם בכל נושא אחר, אותם כנסים תורמים באופן פעיל למחיקה ביסקסואלית מהתרבות ומהקהילה, ותורמים בעקיפין לדיכוי ביפובי ומונוסקסיסטי. הם מדירים את הקהילה הביסקסואלית מתוך הלהטבא"ק ומתוך הפמיניזם, ומשתיקים שיח ומחקר בנושא. בתור כנסים שמיועדים להעצמת הקהילה, הם נושאים באחריות לעודד ולהכליל מחקר ושיח בנושאי ביסקסואליות. לא רק למען הקהילה הביסקסואלית, אלא גם על מנת ליצור עושר, מגוון וריבוי נקודות מבט בתוך הקהילה הלהטבא"קית. לביסקסואליות/ים – ולתיאוריה ופוליטיקה ביסקסואלית – יש הרבה מה לתרום לקהילות, אם רק יתחילו להקשיב לנו.

אז בפעם הבאה שאת/ה מארגנ/ת כנס, פאנל, הרצאות או נאומים – עזבי את התירוצים ותתחילי לפעול. מבטיחה שכולנו נרוויח מזה :)

10 תגובות בנושא “אשכול התירוצים להדרת ביסקסואליות

 1. שירי, אם היית בועדה המארגנת של הכנס, איך זה שלא קידמת את הנושא שכ"כ חשוב לך? (וכן, גם לי)

  1. לצערי מעולם לא זכיתי להיות בשום ועדה מארגנת. מן הסתם שאם הייתי בועדה כזאת, לא היה קורה מצב כזה.

   ועם זאת, המשקל לא נמצא על הכתפיים שלי ולא אני אחראית למידת ההכללה של כנסים שונים. האחריות להכללה היא של הכנסים והועדות השונות, לא של הקהילה הביסקסואלית, וודאי לא שלי אישית כפעילה.

  1. אני מציעה הרצאות בנושא לכל כנס שאני מקבלת את הקול הקורא שלו.

   ועם זאת, כפי שעניתי לנועם, לא עלי האחריות להכללה. אחריות הועדות המארגנות לדאוג ליצוג של נושאים ושל קבוצות מוחלשות, ולעשות השלמות לנושאים חסרים. לו היה חשוב לועדות לדאוג ליצוגים ביסקסואלים, הן היו כבר עושות את העבודה בעצמן. למשל, לכנס "זהירות מהמרווח" הוגשה השנה רק הצעה אחת בנושא טרנסג'נדריות, וגם היא בוטלה בסוף. הועדה לא ישבה בחיבוק ידים, אלא הציעה לדוברות/ים מהקהילה הטרנסג'נדרית לדבר וארגנה פאנל בנושא טרנסג'נדריות במסגרת הכנס. כנ"ל קורה גם בנושאים אחרים וגם לקבוצות אחרות. לא צריך להעמיד בפני הקהילה הביסקסואלית סטנדרטים גבוהים מאשר לקהילות אחרות, או לנושאים אחרים.

 2. האמת, נשמע מבאס.
  באמת תמוה שלא היה שום דבר בנושא ביסקסואליות. לפיית הגאווה פתרונים.

  נראה לי יש איזו דעה בקהילה הגאה, שביסקסואליות אינה חלק "אמיתי" בקהילה, גם בגלל שיש לנו ברירה, לא להיות שם.

  1. יש דעה כזאת – היא נקראת ביפוביה. לכל אחד/ת יש ברירה לא להיות שם ללא קשר לנטיה מינית. תפקידה של הקהילה היא לספק תמיכה למי שכן נמצא/ת שם, וזה כולל (כלומר, צריך לכלול) אותנו.

 3. אני חושבת שזה די נובע מהמחשבה שאם את אישה ביסקסואלית אז תכנים לסביים יספקו אותך ואם אתה גבר ביסקסואל תכנים הומואיים יספקו אותך ואם את/ה לא זה ולא זה או גם וגם אז תכנים טרנסג'נדריים או אינטרסקס יספקו אותך.
  זה לא נכון (לפחות לגביי).
  כל זה מגיע מכך שאנשים משייכים ביסקסואלים לקהילה בגלל החלק של המשיכה שלהם למין שדומה להם, ולא כי הם ביסקסואלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s