הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו | פוסט אורחת מאת דר גוטמן

albi
קרדיט: נינו הרמן

לפני כמעט שבוע נעצרתי באלבי יחד עם אורלי חן.

בסביבות 1 בלילה, כשהמקום כבר היה סגור, נכנס פקח וביקש ממני להזדהות לצורך מתן דו"ח למקום (עד עכשיו לא ברור על מה). לא הזדהיתי, כי אני לא בעלת המקום. אחרי שעה בערך של אלימות משטרתית, אני ואורלי הובלנו באזיקים לתחנת המשטרה. את רב הלילה בילינו בלחכות. לחכות לשוטר שיסיים לכתוב דו"ח אירוע, לחכות לניידת שתיקח אותנו למחוז ת"א, לחכות לשוטרת שתלווה אותנו לשירותים (במידה והייתה שוטרת בתחנה בכלל), לחכות לקצין, לחכות למז"פ, לחכות לחוקר. בבוקר שלמחרת שוחררנו, ושמחנו למצוא חברות וחברים שחיכו לנו בחוץ, יחד עם עורך דין. כשהדלקתי סוף סוף את הפלאפון אחרי הלילה הארור הזה, קיבלתי מיליון הודעות של הזדהות ואינסוף טלפונים, שהמשיכו להמון המון סולידריות בפייסבוק. הרבה פעמים שאלו אותי איך אפשר לעזור. האמת היא שהשאלה עצמה עזרה. לדעת שכל אחת ואחד מכם עומדת מאחורי ורוצה לתמוך, אחרי לילה שהסביר לי על בשרי ממש עד כמה המערכת רוצה לרעתי, זה בדיוק מה שהייתי צריכה. יש עוד דבר אחד שתוכלו לעשות בשבילי, וזו הדרך בה תספרו את הסיפור.

אני רוצה שתספרו אותו כסיפור של התנגדות נשית. אני רוצה שתספרו על שתי נשים שסירבו להתיישר לגחמותיהם של גברים אלימים. תספרו על נשים בצהוב המצויינות, שמתכנסות שוב ושוב באלבי ומסיירות בשכונות המופקרות של ת"א כדי להגן על נשים שהמשטרה לא עוזרת להן, ושהיו במקום כשנעצרנו בשביל לתעד ולהפיץ, כמו גם בשביל להקל קצת על הפחד (שלי, לפחות) מההתנהלות המאיימת של השוטרים. תספרו על האלבי כמקום התכנסות פמיניסטי, שפותח את שעריו לערב התרמה לרכישת גז פלפל לדרות רחוב, בזמן שהעיריה אפילו לא טורחת לתקן את התאורה בדרום העיר כדי שנשים יוכלו ללכת בה בבטחה.

אני רוצה שתספרו את הסיפור הזה כסיפור של התנגדות להט"בית. אל תשכחו שגם כששוטר לא מתבטא באופן הומופובי בצורה מפורשת, כשהוא עוצר אישה לסבית ואישה ביסקסואלית הוא מפעיל אלימות נגד להט"ב, וכשאישה בוצ' מקבלת כזאת כמות של אלימות, זאת אלימות מגדרית. ספרו על האלבי כמקום בטוח ללהט"ב, אחד המקומות היחידים שבהם לא רק שאנחנו לא חוששות להפגש בו, אלא אשכרה מרגישות רצויות. ספרו על האלבי כמקום שמנוהל ע"י טרנס ולסבית, וכאחד המקומות היחידים שאני מכירה שזונות טרנסיות מעיזות להכנס אליו בשביל לבקש כוס מים.

ספרו את הסיפור הזה כסיפור של התנגדות להגמוניה האשכנזית. הגיוני לחלוטין שהפעילות המזרחית והברה"מית במקום היא אחת הסיבות להתנכלות של העירייה. פעילות פרלמנטרית לקידום אהרון מדואל לראשות העירייה, מועמד מזרחי שכבר פעל לא מעט בעבר למען השכונות הפחות אשכנזיות בת"א, היא כנראה דוגמא בולטת לכך, ולא היחידה. ספרו על עסק בבעלות מזרחית, שפליטים/מסתננים/מהגרים אפריקאים הם בני בית בו. ספרו על אחד מבתי הקפה היחידים בעיר הלבנה שמשמיע מוסיקה מזרחית וערבית כדרך קבע. ספרו על ההנחות שסביר שקיבלתי משוטרים, באותו לילה ובכלל, בזכות הלובן שלי, ובעיקר על כל אלה שלא מקבלות את ההנחות האלה.

ספרו על המים והאוכל שאנחנו נותנים בחינם לדרי רחוב ועל התנגדות מעמדית. ספרו על הפעילות השמאלנית שמתרחשת בו ועל התנגדות לכיבוש, תוך כדי סולידריות עם פלסטינים שנעצרים או נחטפים למעצר הרבה יותר מאיתנו. ספרו על אי ציות אזרחי ועל המעצר של אורטל בן דיין, רק כמה ימים קודם לכן, כאשר סירבה אף היא להזדהות אחרי שדרשה לדעת למה שוטרים מתעמרים במשפחה פלסטינית שישבה במקום, ועל סגירת חשבונות של המשטרה עם מי שמעיזה להרים את ראשה כנגד הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

ספרו את הסיפור, את כולו. הדהדו אותו, הפיצו אותו, צאו איתו לרחובות.

ניפגש בגדוד העברי.

10 תגובות בנושא “הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו | פוסט אורחת מאת דר גוטמן

 1. אחרי כל מה שרץ ברשת על ניצול עובדים באלבי, עדיין משווקים את הקפה כמקום טוב??

   1. הכי חבל שלא שואלים ולא תומכים באלו שהעזו לדבר.
    יחסי עובד מעסיק הם לא סימטריים, כמו בהטרדה מינית, יש סיכוי שהעובדות יאמרו מה שמצופה מהן, בטח סביב מקום "סבבה" שממש קשה לצאת נגדו והוא כאילו כל הזהויות שאסור לבקר. בנוסף, זאת סביבה משתיקה שלא מעודדת ביקורת פנימית.

    1. היי ע. מאוד,
     כמו שכתבתי במקום אחר, להתעסק בזכויות עובדים באלבי בהקשר הזה נראה לי קטנוני בערך כמו לרשום לקפה דו"ח על כיסא שחרג ב10 ס"מ מהשטח שמיועד לו. מובן שזכויות עובדים זה חשוב והשתלטות של בעלי עסקים פרטיים על שטחים ציבוריים זה חמור, אבל בשני המקרים יש כאן בעיני שימוש ברטוריקה ליברלית כדי למעשה להכפיש את האלבי ולהוריד מהתוקף ומהרלוונטיות של החוויות שלנו, של הדרך בה אנחנו בוחרות לדבר עליהן ועל ההקשר הפוליטי שאנחנו בוחרות לתת להן.
     אם חשוב לך להיות בסולידריות עם העובדות, אשמח אם תשתף-י את הפוסט.

 2. שאלה לדר או לאורלי במידה והיא קוראת.
  את לא הזדהת משום שאת לא הבעלים, מדוע אורלי לא הזדהתה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s